
China versus Japan, een nieuw hoofdstuk
Afgelopen december bracht ik een bezoek aan China, waar zaken en passie voor koi elkaar op een bijzondere manier kruisten. Wat ik daar aantrof, had ik nooit verwacht: indrukwekkende faciliteiten, overweldigende koi-huizen, en vissen van een kwaliteit die mij werkelijk verbaasde. Natuurlijk was niet alles goud wat er blonk, maar geloof me: menig Japanse kweker zou jaloers zijn op wat daar tegenwoordig rondzwemt.
Tijdens een eerdere reis leerde ik een handelaar uit Beijing kennen. We hebben destijds een hele avond gepraat over koi, en al snel werd duidelijk: de business is hot. Alleen al rond Beijing zijn honderden hobbyisten actief, waar complete service wordt geboden aan koi en vijvers.
Al toen vroeg ik me af: hoe lang zal het duren voordat China zich serieus gaat mengen in de koihandel? Ik kan nu zeggen: ze zijn er al volop mee bezig. De markt in China is gigantisch, naar mijn inschatting wel honderd keer zo groot als die in Europa. Ja, Chinezen hebben de naam om te kopiëren, maar ik kan jullie verzekeren: ze zijn ons inmiddels voorbijgestreefd en ze blijven gaan. Zelfs in de koiwereld. Farms schieten als paddenstoelen uit de grond. Een sprekend voorbeeld: Kentaro Sakai is technisch directeur bij Suxin Koi Farm in Shanghai. Daar wordt gekweekt met 100% Sakai-bloedlijnen, en Kentaro leidt alles in goede banen. Als je dat weet, begrijp je genoeg: China komt eraan.
Toch was er één farm die echt mijn hart gestolen heeft: Lidao Koi Farm in het zuiden van China. Deze farm specialiseert zich in het opgroeien van tosai uit Japan. Inderdaad, tosai worden daar in grote aantallen aangekocht en vervolgens onder de meest optimale omstandigheden verder grootgebracht. Dankzij het gunstige klimaat boeken ze verbluffende resultaten. Tijdens mijn bezoek zag Dirk daar een Kohaku van Sakai: vier jaar oud, 80 cm groot, opgegroeid in China. Hij vroeg me: “Ik wil deze koi kopen, maar hoe krijgen we hem in de Benelux?”
Nu heb ik al meer dan 25 jaar ervaring met zaken doen in China. Dus heb ik mijn netwerk aangesproken om te onderzoeken wat er allemaal geregeld moest worden, logistiek, papierwerk, maar bovenal: gezondheid. Voor mij het allerbelangrijkste punt. Na diverse gesprekken bleek dat Lidao zijn zaakjes uitstekend op orde heeft. Alle koi worden getest op CEV en KHV, er is een eigen laboratorium aanwezig voor analyses en controles, en alles wordt nauwkeurig bijgehouden.
Toen alles geregeld was, konden we verschepen. Dat bracht de nodige kosten met zich mee, dus gingen we op zoek naar aanvullende aankopen. Toevallig was Ralf uit Duitsland, die ik tijdens de China-reis had ontmoet in maart opnieuw in China. Ralf heeft veel zakelijke ervaring in het land en werkt nu vanuit zijn pensioen nog geregeld samen met vrienden daar. Ik vroeg hem om samen met Mr. Zhou van Lidao voor mij te kijken. Het resultaat: 20 aangekochte koi, waarvan 14 in Duitsland bleven en 6 naar Ameide zijn gekomen. Die 6 zijn reeds maanden in mijn bezit en heb ik eerst achtergehouden voor observatie en testen. Ik kan inmiddels vertellen: ze doen het uitstekend, en ze mogen er absoluut zijn.
Daarom heb ik besloten om naast Japanse koi ook Chinese koi op te nemen. Simpelweg omdat de prijs-kwaliteitverhouding bijzonder goed is, en omdat dit mogelijkheden biedt om geweldige koi aan te kopen van topkwekers als Sakai Fish Farm en Dainichi. Ook Ogata levert er veel aan, wie weet wat er nog volgt.
Laat ik duidelijk zijn: Japan blijft voor mij altijd de hoofdmoot. Maar het wordt steeds moeilijker om in Japan de écht goede koi te bemachtigen. De wereld van koi groeit, en Europa verliest stukje bij beetje terrein. We zijn ingehaald, en dat is de realiteit.
Waar wij echter goed in zijn, is schakelen. Dit is dan ook de eerste stap die we hebben gezet. Interkoi Ameide is het eerste Europese bedrijf dat koi heeft ingekocht in China. Misschien begeef ik me daarmee op glad ijs, maar uiteindelijk is mijn taak helder: jullie voorzien van eerlijke koi, tegen de juiste prijs. Niet meer, en niet minder.
OPENINGSUREN
Vandaag geopend van 15.00-20.00 uur
Zaterdag van 9.00-12.30
Zondag van 10.00-12.00

















Nieuwe ontwikkelingen die niet te stoppen zijn. Goed bezig André, knap dat je het geregeld hebt en ons hierin meeneemt 👍🏻